Spotkanie autorskie z Katarzyną Bulicz-Kasprzak – relacja / Wiejski TREK

Spotkanie autorskie z Kasią Bulicz-Kasprzak

W piątkowe popołudnie w Bibliotece w Płazie gościliśmy Kasię Bulicz-Kasprzak, autorkę wielu poczytnych powieści. Tematem spotkania zorganizowanego w ramach Projektu Wiejski TREK – były literackie i kulturowe oblicza wsi.

Obraz przyrody, natury i wiejskiego życia w twórczości Kasi Bulicz-Kasprzak można znaleźć bardzo często. Raz jest to magiczna, trochę bajkowa wieś pachnąca łąką i sadem, a innym razem to wieś ziemiańska i historia miłosna która wciąga czytelnika w losy bohaterów. Pełny obraz wsi możemy odnaleźć w „Sadze wiejskiej” – historii mieszkańców Tynczyna. Niedawno ukazał się 4. tom „Sagi wiejskiej” –  „Przeorane miedze”, a kolejne w przygotowaniu. „Saga wiejska” zaczyna się w 1904 roku i pokazuje zmiany zachodzące w społeczności wiejskiej na przestrzeni lat. W Tynczynie wiele się dzieje, budowanie się świadomości społeczno – politycznej i przynależności narodowościowej, ale też potrzeba edukacji, zagraniczne podróże zarobkowe, czy przenoszenie się mieszkańców wsi do miasta. Te wszystkie elementy pokazują nam wieś i jej mieszkańców z ich problemami, co powoduje że bohaterowie sagi są dla czytelnika bardziej bliscy, swojscy.

Jak przyznała sama autorka, mało jest tematów związanych ze wsią w literaturze, a to także część naszej kultury, historii. „Saga wiejska” inspirowana jest historią rodziny autorki, ale poparta wieloletnimi przygotowaniami i pracą ze źródłami historycznymi. Postacie fikcyjne mieszają się z tymi które mają swoje pierwowzory w prawdziwym życiu. Silne, przedsiębiorcze i świadome kobiety, odważni mężczyźni i problemy które niesie ze sobą życie napędzają rozwój wydarzeń w sadze. Kasia Bulicz-Kasprzak kocha i fascynuje się wsią, to daje się odczuć w jej opowieści. 

Polecamy wszystkim lekturę „Sagi wiejskiej” i innych powieści autorki, a wszystkich którzy chcieliby zobaczyć co Kasia Bulicz-Kasprzak mówi o swojej wsi zapraszamy do obejrzenia materiału ze spotkania autorskiego w Bibliotece w Płazie.

Spotkanie można było oglądać online, dzięki streamingowi live na naszym profilu na Facebooku:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Scroll to Top