Małopolska Noc Naukowców 2022 – relacja

Małopolska Noc Naukowców 2022 w Bibliotece w Chrzanowie - relacja

30 września 2022, w godz. 18-22, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zrealizowała kolejną edycję Małopolskiej Nocy Naukowców we współpracy z licznymi Partnerami.

W tym roku Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w następujących wydarzeniach:

 • Zespół Szkół Technicznych „Fablok” przygotował dwa stanowiska: prezentację i pokaz poświęcone odnawialnym źródłom energii pt. „Inteligentne i bardziej zielone miasta” oraz praktyczny pokaz pracy drukarki 3D wraz z omówieniem technologii CAD-CAM – „Zaczarowany ołówek – zamień wizję w rzeczywistość”.
 • W Dziale Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa, także pod patronatem NOCY BIBLIOTEK 2022: To się musi powieść – odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Caspara Hendersona „Nowa Mapa Cudów.  Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych” / Moderatorki: Olga Nowicka, Ewelina Deluga
 • Laboratorium analityczne UniLab z Trzebini przy swoim eksperymentalnym stanowisku pokazywało „Czym jest zmiana w ujęciu fizyko-chemicznym”.
 • Ilona Zielińska i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie zaprezentowali teatrzyk kamishibai (obrazkowy) poświęcony polskiemu wynalazcy: „Jan Szczepanik – Polski Edison”. Po zakończeniu widzowie rozwiązywali krzyżówkę.
 • Firma DOZ.PL zrealizowała wyjątkowe „Warsztaty tworzenia kosmetyków DIY” (ang. do it yourself – zrób to sam), podczas którego Uczestnicy komponowali własne produkty z naturalnych składników.
 • Dziennikarz i eksplorator Dominik Wójcik opowiedział o swojej wyjątkowej podróży do Strefy Wykluczenia w ramach wykładu „Czarnobyl – fikcja a rzeczywistość”. Dostęp on-line: https://www.facebook.com/mbp.chrzanow/videos/470280448462568/
 • Firma Smart Nanotechnologies S.A. z Alwerni przywiozła specjalną wystawę poświęconą nanocząsteczkom pt. „Nano chroni zdrowie”. Dla Uczestników przygotowano specjalne pianki, które cieszyły się dużym powodzeniem.
 • W Oddziale dla Dzieci najmłodsi mogli nauczyć się kodowania pod okiem wykładowcy z Małopolskiej Akademii Nabywania Umiejętności w Krakowie.
 • Zainteresowanym zaoferowano miejsce do rozgrywki „Oil City – gorączka czarnego złota”.
 • Szaleni Naukowcy z Laboratorium Pana Korka w Sosnowcu instruowali podczas praktycznych zajęć jak skonstruować pojazd odrzutowy napędzany balonem, zaś kulminacją wieczoru był pokaz pojazdu odrzutowego napędzanego gaśnicą na pasażu obok Biblioteki Głównej.
 • Dodatkowe atrakcje czekały w siedzibie Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie przy ulicy Mickiewicza. Tam można było spotkać się z emerytowanym starszym kustoszem, Piotrem Grzegorzkiem, aby posłuchać o działalności Ligi Ochrony Przyrody założonej przez patronów Muzeum. Wyjątkowo na ten wieczór ekspozycja została wzbogacona o pamiątki związane właśnie z LOP, które można było oglądać w towarzystwie przewodnika. Dodatkowo odbyły się warsztaty genealogiczne „Saga Cabanów” prowadzone przez Dyrektora Muzeum, Kamila Bogusza.

Czytelnicy Biblioteki, którzy zebrali komplet naukowych pieczątek, otrzymali upominki. Gadżety można było zdobyć także za wypełnienie ankiety –  pomoże nam  ona przygotować jeszcze ciekawszy program za rok.

W wydarzeniach wzięły łącznie udział 342 osoby. Wszystkie wydarzenia odbywały się stacjonarnie, niektóre wymagały wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę uczestników. W organizacji pomagali wolontariusze Biblioteki oraz członkowie Stowarzyszenia za Piecem.

Wszystkim Partnerom oraz Wolontariuszom zaangażowanym w projekt dziękujemy!

Scroll to Top