VI FORUM REGIONALNE MIĘDZY MAŁOPOLSKĄ A GÓRNYM ŚLĄSKIEM – RELACJA

Tematem tegorocznej edycji Forum Regionalnego była straż ogniowa w społeczności lokalnej.

Po raz kolejny wydarzenie odbyło się we współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie,  Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec oraz Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Podczas 2 dni (17 i 18 listopada 2022) wystąpiło 14 prelegentów, ukazując zagadnienie z różnych perspektyw: cywilnej, zawodowej oraz akademickiej. Wystąpienia przygotowali:

• Ewa Caban, „Symbolika ognia i wody”;
  • Irena Kontny, „Przedstawienia św. Floriana w sztuce na obszarze województwa śląskiego”;
  • Aleksander Lysko i dr Robert Garstka, „Strażacy w przestrzeni kulturowej”;
  • Lucjan Siewiorek, „Polskie hełmy strażackie XX wieku. Technologia i tradycja”;
  • st. kpt. Piotr Bębenek, „30-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie”;
  • Kamil K. Bogusz, „Smutną dziś donoszę wam nowinę. Kilka słów o pożarach w Chrzanowie XVII-XIX w.”;
  • dr Mariusz Paździora, „Straż pożarna w Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej”;
  • Marek Bębenek, „Pozaratownicze działania straży pożarnej na przykładzie Małopolski”;
  • nadbryg. Piotr Filipek, „Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy wczoraj i dziś. Nowe wyzwania w systemie ochrony ludności”;
  • dr Paweł Karol Gąsiorczyk, „Historyczny rozwój strażactwa małopolskiego i śląskiego – różnice, podobieństwa, zapożyczenia”;
  • Adrian Rams, „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Historia straży pożarnych w Jaworznie”;
  • dr hab. Bogdan Kosowski, „Rola ochotniczych straży pożarnych w aspekcie bezpieczeństwa społeczności lokalnej”;
  • Marek Pisarek, „Wieloaspektowa działalność Straży Pożarnych na rzecz społeczności lokalnej”.

Słuchacze mieli okazję zapoznać się m.in. z historią małopolskich i śląskich straży pożarnych – ochotniczych i zawodowych, zobaczyć unikatowe archiwalne zdjęcia oraz dokumenty, posłuchać o największych pożarach w regionie, dowiedzieć się z czym mierzyli się strażacy niegdyś, a czym zajmują się obecnie, a także co składa się na tradycję strażacką, przekonać się jak zmieniały się przepisy oraz wyposażenie jednostek.

Wykładom towarzyszyły wystawy historycznych hełmów strażackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie (ze zbiorów prywatnych) oraz archiwalnych plakatów i modeli kolekcjonerskich pojazdów strażackich w Wygiełzowie (udostępnionych przez Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni).

Zapraszamy do galerii.