120. rocznica urodzin George’a Orwella

Rocznica urodzin

George Orwell, a właściwie Erich Arthur Blair – brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej.

Urodził się 25 czerwca 1903 roku w Matihari, w Bengalu, w Indiach Brytyjskich. Jego rodzina wywodziła się z klasy średniej, nie była zbyt majętna. Mimo statusu materialnego swojej rodziny, młodemu Orwellowi udało się w 1917 roku dostać stypendium, które zagwarantowało mu dostanie się do prestiżowej brytyjskiej szkoły – Eton College.

W styczniu 1933 roku, opublikował swoją pierwszą książkę jako George Orwell, o tytule „Na dnie w Paryżu i w Londynie”. Blair postanowił przybrać pseudonim artystyczny, ponieważ w swojej książce postanowił ujawnić się wiele prywatnych szczegółów, i bał się, że jego rodzina mogłaby przez to ucierpieć. Jednak nie był to jedyny powód, dla którego Orwell postanowił zmienić nazwisko. Jak sam po latach przyznał, nie lubił swojego nazwiska:
„Będę używał nazwiska George Orwell, to takie prawdziwe angielskie nazwisko”.

Brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii, w latach 1936 – 1937, na której walczył na froncie po stronie antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego.

Doświadczenia z wojny domowej, oraz Jego refleksje były źródłem dwóch dzieł „Folwark zwierzęcy” – bajka polityczna, oraz „Rok 1984” – która uznawana jest za jedną z pierwszych powieści fantastycznonaukowych.

Erich Blair chwytał się różnych zajęć. Był nauczycielem, policjantem, a nawet zbieraczem chmielu. Pracował także dla stacji BBC, dla której relacjonował 1945 przebieg wojny w Paryżu.

W czasie Powstania Warszawskiego mocno krytykował postawę brytyjskiej lewicowej inteligencji wobec Polski.
Utwory Orwella w okresie PRL zostały objęte zakazem publikacji, można je było dostać w języki polskim jedynie na emigracji.

Zmarł w Londynie 21 stycznia 1950, w wieku czterdziestu ośmiu lat na gruźlicę.

Scroll to Top