Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Chrzanowska Biblioteka od lat uczestniczy w tej ogólnopolskiej akcji dając do dyspozycji czytelnikom półki bookcrossingowe… Przypomnijmy ideę… 

Święto Wolnych Książek swoją historię zaczyna w 2003 roku. Celem święta jest promowanie idei bookcrossingu, jak również samego czytelnictwa. Święto obchodzimy zawsze w trzecim tygodniu czerwca.
Idea Wolnych Książek powstała w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku – jej założycielem jest programista komputerowy Ron Hornbaker. Wymyślił ideę Wolnych Książek, którą nazwał bookcrossingiem, i stworzył dla niej stronę internetową, by podzielić się swoim pomysłem ze światem.
Czym jest bookcrossing?
Bookcrossing to niecodzienna forma popularyzowania książek, oraz miłości do czytania. Książki biorące udział w bookcrossingu przekazywanie są nieodpłatnie metodą „podaj dalej”.
Zostawimy przeczytaną książkę w miejscu publicznym, lub w specjalnie przeznaczonym do tego punkcie, np. wydzielone do bookcrossingu półki w bibliotece. Znalazca takiej książki może po znalezieniu jej, wziąć ją ze sobą i po przeczytaniu znowu puścić ją w obieg.
Jak uwolnić książkę?
Wystarczy zarejestrować książkę na stronie https://bookcrossing.pl/ . Po rejestracji nasza książka uzyska numer BIP, dzięki któremu możemy śledzić podróż uwolnionej przez nas książki.

Bookcrossing umożliwia nam dzielenie się swoimi ulubionymi pozycjami, jednocześnie daje szansę na czytanie tym, których nie stać na zakup książek. Jednak przede wszystkim jest to szansa samych książek na ciągłe życie, ponieważ książka po przeczytaniu nie ląduje na domowej półce, ale trafia do następnego czytelnika.

W Naszej bibliotece, półkę z książkami biorącymi udział w bookcrossingu, możecie znaleźć przy głównym wejściu.

A, już dzisiaj specjalnie dla Was, świeżutka dostawa nowych książek! 

Scroll to Top