Spacer poznawczy: Cmentarze parafialne w Kościelcu / Relacja

Spacer poznawczy: Cmentarze parafialne w Kościelcu / Relacja

W niedzielę 18 czerwca 2023 nadarzyła się rzadka okazja poznania historii cmentarzy parafialnych w Kościelcu wraz z przewodnikiem. O godz. 15:00 przy wejściu do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu zebranych powitał proboszcz ks. Krzysztof Kruk. To właśnie wokół świątyni mieścił się historycznie pierwszy kościelecki cmentarzyk.

Następnie przybyli udali się wraz z historykiem-regionalistą Mariuszem Paździorą w kierunku ul. Cmentarnej. Po drodze zatrzymano się przy krzyżu obok bloku nr 12 na Osiedlu „Młodości” w Kościelcu. W dolnej części widać na nim napis „A.D. 1866” – to miejsce pochówku zmarłych na cholerę podczas XIX-wiecznej epidemii. W tej okolicy mieścił się także stary cmentarz parafialny założony w 1829 roku.

Na nowym, poszerzonym, cmentarzu parafialnym odwiedzono miejsca spoczynku m.in. Stefana Hebdy, Władysława Sikory, Tytusa Terleckiego, Józefy Cholewy i innych. Wybrane biogramy i wiele innych informacji zamieszczono w publikacji „Cmentarz parafialny w Chrzanowie-Kościelcu. Zarys dziejów” – wydanej w serii Biblioteczka Regionalna Ziemi Chrzanowskiej – którą można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

Scroll to Top