Książki polecane na wakacje

Co warto wybrać?

Lipiec – czas upalnych dni, urlopów i głębokiej potrzeby, żeby oderwać się od codzienności i poznawać nowe światy, jak najbardziej odmienne od tego, co znamy. Przygotowałam sześć propozycji, a wszystkie są tak różne, jak i nasze gusta czytelnicze. Nie zabraknie więc romansu, sensacji, kryminału, ani powieści obyczajowej. Zapraszam.

Robyn Carr, Letnie przesilenie

Wydawnictwo HarperCollins, 2011

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

W tej powieści poznajemy cztery kobiety, które znajdują się w zupełnie innym punkcie życia. Choć znają się od czasów szkolnych i są równolatkami, ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Mamy Beth, lekarkę, której ciało okazuje się nie być tak sprawną maszyną, jak myślała. Jest też Julie – kobieta ciepła, rodzinna, niezwykle kochająca swojego męża i dzieci. Kiedy jednak piętrzą się niezapłacone rachunki, okazać się może, że miłość to nie wszystko. Poznajemy też Cassie – dziewczynę dopiero szukającą tego jedynego, do którego roli zdecydowanie nie pasuje nowopoznany motocyklista. Ostatnia jest Marty, kobieta żyjąca na wysokim poziomie, w której małżeństwie przestaje się układać. Jak potoczą się ich losy tego lata?

Sebastian Fitzek, Noc Ósma

Wydawnictwo Amber, 2018

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak duży wpływ może mieć Internet na nasze życie? Jaką siłę ma Sieć i informacje, jakie są za jej pomocą przekazywane? Przenosimy się do Berlina, jest 8 sierpnia. Ben właśnie dowiedział się, że stał się celem ataków całego kraju. Od prawie roku na pewnej stronie internetowej nominować można najbardziej znienawidzoną osobę. Dziś odbywa się losowanie, które wyłoni jednego człowieka, który na 12 godzin zostanie wyjęty spod prawa. Możesz zrobić z nim co tylko chcesz. Za rozwiązanie ostateczne czeka nagroda pieniężna. Jak wiele osób ulegnie takiej pokusie? Do czego człowiek może się posunąć, kierowany tym, co przeczytał w Internecie?

Nicholas Sparks, Pamiętnik

Wydawnictwo Albatros, 2023

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Wśród polecanych powieści nie mogło zabraknąć klasyki. Opowieści o miłości, która jest znana wielu Czytelnikom, a raz przeczytana, pozostaje w sercu na zawsze. Bohaterowie pochodzą z dwóch różnych światów i choć łączy ich tak wiele – ogromne uczucia – dzieli ich cała reszta. Dziś ich losy przekazują sobie mieszkańcy domu opieki. Co w ich historii było aż tak niezwykłego, że przetrwała lata i wciąż warta jest opowiedzenia?

„Nie jestem wyjątkowy, co do tego nie mam wątpliwości. Jestem zwyczajnym człowiekiem o zwyczajnych myślach i wiodłem zwyczajne życie. Nikt nie postawił pomnika ku mej czci, a moje imię szybko pójdzie w zapomnienie, lecz kochałem – całym sercem i duszą – a to moim zdaniem wystarczająco dużo”.

Rafael Montes, Dziewczyna w walizce

Wydawnictwo Filia, 2016

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Moja kolejna propozycja, to klasyczna opowieść o porwaniu kobiety. Tym, co ją wyróżnia, jest narracja – pisana pierwszoosobowo z punktu widzenia psychopaty, młodego studenta medycyny. Niezwykłe studium psychiki człowieka niezdolnego do odczuwania wyrzutów sumienia. Okazja, żeby zadać sobie pytanie: czym jest sprawiedliwość i czy w ogóle istnieje?

Yvette Manessis Corporon, Szept cyprysów

Wydawnictwo Rebis, 2014

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Powieść ta przenosi nas do Grecji, na malowniczą, klimatyczną wyspę, gdzie tradycja i miejscowe legendy przeplatają się ze współczesnością, koniecznością zarobienia pieniędzy i ułożenia sobie życia. Ta mieszanka sacrum i profanum napełnia nostalgią i pokazuje, że nie musimy rezygnować z żadnej części siebie.

Alan Glynn, Dawka geniuszu

Wydawnictwo Amber, 2009

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Jak by to było wspiąć się na wyżyny intelektu? Zacząć korzystać z możliwości mózgu w stu procentach? Eddie trafia w posiadanie leku, który to wszystko umożliwia. Gdy po długim czasie nieudanych prób rozpoczęcia kariery pisarskiej, udaje mu się ukończyć powieść w jedną noc, zaczyna zadawać sobie pytanie, co jeszcze jest w stanie osiągnąć dzięki tej substancji. Nawet on sam zaskoczony jest tym, jak wiele… A później pojawiają się skutki uboczne.

Przygotowała bibliotekarka Maria Piechowska z Działu Udostępniania Zbiorów i Animacji

Scroll to Top