Rozmowy o kulturze – Klub biblioteczny: Królewskie związki polsko-francuskie.

W środę 5 lipca 2023 o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Rozmowy o kulturze – Klub biblioteczny. W zastępstwie za Jerzego Dybasia rozmowę o królewskich związkach polsko-francuskich moderował Mariusz Paździora. W ramach wprowadzenia przedstawiono krótkie życiorysy omawianych osób:

– Marii Walewskiej (cesarskiej metresy) i Napoleona Bonaparte,

– Marii Karoliny Zofii Felicji Leszczyńskiej i Ludwika XV zw. Ukochanym,

– Marii Kazimiery de La Grange d’Arquien (czyli Marysieńki) i Jana III Sobieskiego,

– Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers i Jana II Kazimierza Wazy.

W oparciu o literaturę wywiązała się żywiołowa dyskusja, na temat każdej z par przywołano ciekawostki. Mówiono o miłości, pieniądzach i władzy. Szczególnie Ludwika Maria Gonzaga okazała się być doskonałym przykładem kobiety, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn potrafiła za wszelką cenę postawić na swoim.

Następne spotkanie odbędzie się 2 sierpnia 2023 o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Temat przewodni: „Chopin i George Sand”. Wstęp wolny.