Książki polecane na sierpień

Co warto wybrać?

Jedno z przysłów odnoszących się do miesiąca sierpnia mówi, że „jeśli w sierpniu dni jasne, stodoły będą ciasne”. Każdy z nas życzy sobie, by  ta „przepowiednia” sprawdzała się co roku. Piękny miesiąc, podczas którego wydaje się, że świat zwalnia, abyśmy mogli cieszyć się jego darami: plonami natury, niezapomnianymi wschodami i zachodami słońca, wciąż jeszcze ciepłymi promieniami.  

Jakikolwiek by ten miesiąc nie był – bo póki co, sierpień nie rozpieszcza – warto się zatrzymać z dobrą książką w ręku i na chwilę odpocząć… nawet, jeżeli urlop za nami a jutro czeka nas kolejny dzień w pracy.  

Sue Monk Kidd, Księga tęsknot

Wydawnictwo Literackie, 2021

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Piękna opowieść o silnej, wyrozumiałej i odważnej kobiecie. Bo czy żona Jezusa mogłaby być inna? Dla jednych opowieść czysto fikcyjna, inni czytelnicy zaś uznają ją za półapokryficzną.  Według mnie, nieważne jak ją odczytamy, znajdziemy w niej historię buntu wobec niesprawiedliwości tamtych czasów. Historię napisaną z perspektywy kogoś, kto pragnął żyć według swoich zasad i reguł, niezważając na pozycję rodzinną. Znajdziemy w tej książce wiele miłości, oddania siebie drugiemu człowiekowi. Powieść idealna na czas odpoczynku w hamaku lub na huśtawce… cisza, spokój i wciągająca opowieść. 

Katarzyna Puzyńska, Chąśba

Prószyński i S-ka, 2022

Katarzyna Puzyńska, Sąpierz

Prószyński i S-ka, 2022

Źródło okładek: lubimyczytac.pl

A może by tak fantasy i świat naszych pogańskich przodków? Pełno w tych książkach dawnych bogów i magicznych istot z mitologii słowiańskiej.  Jak na autorkę kryminałów przystało, odnajdziemy tutaj i ten wątek. W powieściach miesza się świat współczesny ze światem dawnym. Okazuje się, że wszystko jest ze sobą połączone, oba światy są równoległe, lecz oddzielone od siebie zasłoną. Zawsze znajda się ludzie, którzy chcą tę zasłonę odrzucić w imię panowania nas światem, nieważne którym. Co wyniknie ze spotkania innych krain? Czy to już koniec tej wędrówki? Podejrzewam, że czekają nas kolejne odsłony tej serii… i z niecierpliwością na nie czekam. 

Sabina Jakubowska, Akuszerki

Wydawnictwo Relacja, 2022

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Zdarza się czasami, że mamy więcej czasu na lekturę wtedy polecam wziąć do czytania wciągającą sagę rodzinną, która zajmie nam dłuższą chwilę. Nie tylko dlatego, iż objętość pozycji jest spora, lecz także dlatego, że są momenty, nad którymi trzeba się zatrzymać, pomyśleć a niekiedy popłakać. Historia Franciszki i jej rodziny prowadzi nas przez jeden z najbardziej niespokojnych okresów w historii naszej ojczyzny. Właśnie dlatego mamy tutaj chwile radości, chwile zwątpienia i chwile straszliwego cierpienia oraz smutku. Przy okazji poznawania życiowej drogi głównej bohaterki, dowiemy się jak wyglądała na wsiach sprawa porodów, jak medycyna konwencjonalna przenikała się z wiejskimi gusłami i zabobonami. Naprawdę bardzo polecam tę pozycję, opowieść o wielkiej sile kobiet.  

Robert Małecki, Wiatrołomy

Wydawnictwo Literackie, 2022

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Dla rozluźnienia warto zaczytać się w kryminale. Nie byle jakim, lecz takim z najwyższej półki -takie popełnia Rober Małecki. Jego nowa seria o dwóch policjantach z Archiwum X: Marii Herman i Olgierdzie Borysewiczu, wciska w fotel. Zagadka sprzed trzydziestu lat, z wczesnych lat 90, gdy policja, delikatnie mówiąc, nie cieszyła się uznaniem obywateli. Sprawa wzięta z półki, aby mieć pretekst do udania się do konkretnego miasta, okazuje się być zagmatwaną zagadką logiczną. Czy naszym bohaterom uda się dotrzeć do prawdy sprzed trzech dekad, gdy na drodze staną ich własne demony?   

Przygotowała bibliotekarka Urszula Rożdżyńska z Działu Udostępniania Zbiorów i Animacji

Scroll to Top