Sierpniowe zajęcia w Bibliotece Głównej – Kulturalne Wakacje w Mieście 2023

Jak wyglądał ostatni tydzień zajęć wakacyjnych w MBP?

Sierpniowy tydzień zajęć wakacyjnych w Bibliotece Głównej przyniósł nam mnóstwo przygód. W deszczowy poniedziałek „wyruszyliśmy” w podróż do Zakopanego – deszcz nam jednak nie popsuł humorów, w końcu kapryśna pogoda w górach jest naturalna. Opowiedzieliśmy sobie o gwarze podhalańskiej, przepysznej kwaśnicy, oscypkach i moskolach, a także o pięknych, tradycyjnych strojach i charakterystycznych dla tych stron pamiątkach, które można stamtąd przywieźć. Na koniec ulepiliśmy urocze baranki z masy solnej – efekty możecie zobaczyć w galerii poniżej.
We wtorek nie wyruszyliśmy daleko – spotkaliśmy się bowiem na grzybobraniu wraz z Polą, bohaterką książki „Pola w lesie”. Dzieci wzięły udział w wielkoformatowej grze planszowej, podczas której rozmawialiśmy o tym, jakich zasad należy przestrzegać w lesie, aby wrócić z niego bezpiecznie i bez szkód dla natury. Następnie zaprosiliśmy uczestników zajęć na podłogę interaktywną – nutka rywalizacji i wysiłku fizycznego była tym, czego wszyscy potrzebowaliśmy po dawce nowej wiedzy!
Środowe zajęcia były tylko dla odważnych… Przenieśliśmy się w najgłębsze czeluści mórz i oceanów, aby spotkać się z najbardziej przerażającymi podwodnymi kreaturami. Ich cechy były zadziwiające – niektóre miały przezroczyste ciała, inne zupełnie nie odbijały światła, dzięki czemu głęboko pod wodą były właściwie niewidzialne, a siła jeszcze innych, wydawała się wręcz niewyobrażalna zważając na ich niewielkie rozmiary. I pomyśleć, że wciąż zaledwie 9% istot żyjących pod wodą zostało odkrytych… Informacje, które zdobyliśmy podczas pierwszej części zajęć, okazały się wspaniałą inspiracją do stworzenia prac plastycznych przedstawiających fantazyjne zwierzęta wodne. Na koniec projektowaliśmy trasy dla niewielkich rozmiarów Ozobotów – robotów, które zawsze zapewniają rozrywkę nawet najmłodszym.
Aloha! – zawołaliśmy radośnie w czwartek, przenosząc się na rajskie hawajskie plaże. Stworzyliśmy wielobarwne spódniczki, w których zatańczyliśmy taniec hula do ulubionych hitów, przeprowadziliśmy eksperymenty, dzięki którym dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób przebiega wybuch wulkanu, a także ochłodziliśmy się tropikalnym napojem z kolorową słomką. Och, co to była za impreza!
W piątek zaprosiliśmy Was do CH Max, gdzie oddział dla dzieci miał swoje stoisko. Wspólnie wykonaliśmy zakładki do książek, trójwymiarowe widokówki i fantazyjne origami. Ograniczała nas tylko wyobraźnia – mieliśmy do dyspozycji kolorowe kamyczki, wielobarwne tasiemki, cekiny, kokardki, naklejki, guziki, koraliki… Oj, możliwości, żeby wyrazić siebie, było mnóstwo!