Detektywistyczna Gra Terenowa „ŚLADAMI TAJEMNIC” i spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem

Detektywistyczna Gra Terenowa „ŚLADAMI TAJEMNIC” i spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem

3 września 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprosiła do udziału w Detektywistycznej Grze Terenowej „Śladami tajemnic”, przygotowanej przez pisarza Dariusza Rekosza (znanego z cykli tj. Detektywów para – Jacek i Barbara, Szkolny detektyw, Arsène Lupin – dżentelmen włamywacz tutaj możesz sprawdzić nasz katalog). Po wstępnej rejestracji 18 drużyn wyszło po godz. 14:00 na ulice Chrzanowa, aby ścigać genialnego złoczyńcę, szukać wskazówek i rozwiązać intrygę. Graczy z mapami, zadaniami i pozostałym ekwipunkiem można było spotkać między innymi przy Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich, w Zapachu Kawy, pod Urzędem Miejskim, przy Restauracji Linda, obok kościoła pw. św. Mikołaja w Chrzanowie, i nie tylko. Zwyciężyły 3 drużyny, które najszybciej złamały szyfr i bezbłędnie podały hasło.

O godz. 18:00 w bibliotece rozpoczęło się spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem, synem Arkadego Adama Fiedlera, współtwórcą i współwłaścicielem Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera wraz z Ogrodem Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem. W pierwszą podróż z ojcem wybrał się w wieku 23 lat, razem odbyli 6 wypraw. W hołdzie dla jego dorobku Arkady Radosław zorganizował w 2015 roku polską Ekspedycję Amazońską śladami Arkadego Fiedlera – w 80 lat po ukazaniu się książki Ryby śpiewają w Ukajali. Na wstępie padło kilka słów o przekazywaniu dalej imienia: wnuk i prawnuk autora Dywizjonu 303 nazywają się odpowiednio Arkady Paweł Fiedler i Arkady Antoni Fiedler. Żartem stwierdzono, że w razie narodzin dziewczynki, tradycja ta zostanie zachowana przez Arkadię.

Podróżnik opowiadał m.in. o swoich doświadczeniach związanych z książką Do głębi intrygujący kraj. Na ekranach można było zobaczyć wyjątkowe zdjęcia, które znalazły się w publikacji, przedstawiające m.in boliwijskie stroje, krajobrazy, miejscową florę. Nasz gość przypomniał, że w Boliwii trzeba liczyć się z chorobą wysokościową nawet podczas zwyczajnych czynności, tymczasem w La Paz – siedzibie rządu – znajduje się najwyżej położony stadion piłkarski na świecie (3600 m n.p.m.). Obecni mogli też posłuchać o współistnieniu religii katolickiej z wiarą w duchy oraz o tym, że gdy padają zwierzęta wzywa się najpierw szamana, a nie weterynarza. Arkady Radosław Fiedler przypomniał o nauce przekazanej mu przez ojca, aby zawsze szanować rodzimą kulturę kraju, w którym się przebywa i zachłysnąć się nią, szukać dobrych stron, nie wytykać wad, okazywać zainteresowanie. Ciekawość wzbudziło także inne miejsce odwiedzone przez autora – ekwadorska Vilcabamba, opisana przez niego w książce Dolina stuletnich młodzieńców. Na koniec znalazł się czas na zadawanie pytań przez publiczność, np. o boliwijską Polonię. Można było także poprosić o autograf i zrobić sobie zdjęcie z Arkadym Radosławem Fiedlerem. Spotkanie poprowadził Dariusz Rekosz.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam w organizacji wydarzenia.

Detektywistyczna Gra Terenowa „ŚLADAMI TAJEMNIC” oraz spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem jest częścią zadania „Biblioteka po sąsiedzku” – inicjatywy lokalne, realizowanego zgodnie z umową nr 11/2022/NCK/B w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Priorytet 4, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
NPRCz 2.0

Scroll to Top