Narodowe Czytanie 2023 – Pojednanie – relacja

Za nami 12. już odsłona akcji 

Po raz kolejny mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w widowisku literackim w formie happeningu miejskiego.
W tym roku było to POJEDNANIE,  pod patronatem Pary Prezydenckiej i lokalnym honorowym  patronatem Burmistrza Miasta Chrzanowa. 

Dzięki uprzejmości Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich oraz Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej BENEDYKT I EMILIA KORCZYŃSCY wraz z JUSTYNĄ ORZELSKĄ zapraszali Państwa do udziału w tym  miejskim evencie:

Nagrywanie tej video zapowiedzi było dla nas nie lada zadaniem!

Ale wróćmy już do 9 września, do dnia w którym, w specjalnie zaaranżowanej scenografii, w strojach z epoki, spotkaliśmy się w ogrodzie Domu Urbańczyka z rodzinami Bohatyrowiczów oraz Korczyńskich.

Wysłuchaliśmy tam ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.

Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy.

Przypomnieliśmy sobie wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

Czytali mieszkańcy naszego miasta i powiatu, od lat związani z samorządem, lokalnym i wojewódzkim, szeroko rozumianą kulturą, sztuką, muzyką, poezją, czytelnictwem, a także edukacją, działalnością wychowawczą, dziennikarstwem. Wszyscy na co dzień w różnym zakresie pracują słowem, wyrażanym mową i na piśmie. W pracy, komunikowaniu się między ludźmi, w upowszechnianiu kultury i sztuki. Kreują i dbają o piękno i kulturę słowa.

Powieść Elizy Orzeszkowej jest niezwykłym utworem napisanym w czasach, kiedy wskazywanie dobrych wzorców postępowania oraz postaw patriotycznych było szczególnie ważne. Etos pracy oraz echa powstania styczniowego stanowią istotne przesłanie utworu. Jest ono oczywiście wpisane w losy bohaterów, którzy zostali przedstawieni podczas dzisiejszej inscenizacji. Gospodarzami naszego spotkania byli: mieszkający w Korczynie Benedykt Korczyński z żoną Emilią, dziećmi Leonią i Witoldem oraz zarządzającą domem krewną Martą Korczyńską i rezydentką Justyną Orzelską oraz jej ojcem. Na spotkanie przyjechali również- z Osowiec pani Andrzejowa Korczyńska z synem Zygmuntem, wdowa po bracie Benedykta oraz z Olszynki państwo Maria i Bolesław Kirłowie z dziećmi. Towarzyszył im bogaty krewny, bogaty arystokrata-Teofil Różyc. Ważnymi zaproszonymi gośćmi byli także przedstawiciele zaścianka Bohatyrowiczów, z których głos zabrali Anzelm Bohatyrowicz i jego synowiec Jan oraz najbogatsza panna na wydaniu- Jadwiga Domuntówna. Głównym wydarzeniem, które zaskoczyło zebranych- wzruszyło lub zbulwersowało- stały się zaręczyny przedstawicieli dwóch stanów Justyny i Jana. To mezalians powtarzający losy protoplastów rodu Bohatyrowiczów- Jana i Cecylii, udowadniający jednak, że miłość nie zna żadnych granic, a praca może człowieka wynieść ponad innych, wzbudzić szacunek i podziw.

Nie wszyscy nasi dzisiejsi bohaterowi byli idealni, ale Orzeszkowa zderzając postacie na zasadzie kontrastu, dokonywała ich oceny i wskazywała, które z nich w trudnych czasach popowstaniowych, czasach pozytywizmu są najbardziej pożądane.

Zaczynając pracę nad powieścią Nad Niemnem Orzeszkowa planowała napisać utwór obyczajowy o małżeństwie ubogiej szlachcianki Justyny z pracowitym chłopem Janem. Pojawiły się jednak wątki dodatkowe, które sprawiły, że powieść stała się ważnym utworem poruszającym skomplikowana problematykę ówczesnych czasów. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem czytelników. Gdy od 1876 roku w Tygodniku Ilustrowanym ukazywały się kolejne odcinki Nad Niemnem, stałym obrazkiem stał się tłum oczekujący pod urzędem pocztowym. Pracownik poczty wychodził z nowym numerem tygodnika i czytał kolejne fragmenty historii nadniemeńskich bohaterów, Po zakończeniu tłum się rozchodził i żywo komentował przedstawione wydarzenia. Bohaterowie wrastali bowiem w życie czytelników, stawali się postaciami niemal namacalnymi jak sąsiedzi czy krewni. Autorka mogła więc czuć satysfakcję. Udało się jej stworzyć dzieło aktualne, wypływające z samego życia, które budziło wiarę w ważną rolę tradycji, kultury i miłości oraz budziło nadzieje na wyzwolenie z zaborczych więzów. Tym bardziej, że akcja utworu toczyła się w realnej, istniejącej miejscowości- Miniewicze oraz Bohatyrowicze, a fabułę niemalże napisali mieszkańcy tych wsi oraz ludzie, których Orzeszkowa napotkała na swojej drodze życia. Dowodem na to są zapiski historyczne, pamiętnikarskie oraz listy. W jednym z nich – zaadresowanym do Iwanowskiego pisała: „Wiele rzeczy chciałabym panu opowiedzieć o minionym lecie, które spędziłam lepiej, przyjemniej i zdrowiej , niż mi się to od dawna zdarzyło. Przyczyny tego były różne. Przede wszystkim skończyłam powieść moją nad Niemnem i doświadczyłam tego zadowolenia, jakie sprawia wykonanie każdej większej pracy. (…) Ze szlachtą zagrodową zapoznałam się w tym roku jeszcze bliżej i ściślej niż przedtem”.

W naszym czytaniu, jako goście salonu państwa Korczyńskich udział wzięli (alfabetycznie) :

  1. Agnieszka Bachtenko / czytelniczka chrzanowskiej biblioteki
  2. Marek Bębenek  / Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
  3. Bożena Bierca  / Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
  4. Kamil Bogusz / Dyrektor Muzeum im. I. i M. Mazarakich w Chrzanowie 
  5. Bogumiła Boho / Dyrektor SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Chrzanowie 
  6. Łukasz Brzózka / Prezes Wodociągów Chrzanowskich 
  7. Gustaw Czerwik / Akademia Słowa/ MBP Chrzanów 
  8. Aneta Drzewiecka / Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie 
  9. Jadwiga Dudek / Przewodnicząca Gminnej Komisji Alkoholowej 
  10. Philippe Duquesnoy / Polonia Francja 
  11. Danuta Jakubowska / DKK- Dyskusyjny Klub Książki 
  12. Marcin Kaczmarek / P.O. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie 
  13. Krzysztof Kasperek / Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie 
  14. Adam Kasperkiewicz / wice Prezes UTW Chrzanów
  15. Robert Maciaszek / Burmistrz Miasta Chrzanowa 
  16. Wanda Potoczek / DKK- Dyskusyjny Klub Książki 
  17. Tomasz Siemek / Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej 
  18. Iwona Szelichiewicz / Rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chrzanowie 
  19. Annik Witkowski-Bos / Polonia Francja 
  20. Jolanta Zubik / Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa 

Gospodarzami  literackim byli: Olga Piotrowska, Zbigniew Klatka.

Koordynatorem tegorocznego eventu była Agnieszka Kęska.

A towarzyszyli im:

  1. Maria Piechowska / Oddział dla dzieci
  2. Edward Górecki / Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej
  3. Piotr Szwed / Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej
    oraz młodzież I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką Małgorzaty Ciupek – Gładys:
  4. śpiewająca i czyniąca klimat Zosia Kozioł 
  5. Marysia Głuszczenko
  6. Eliza Makusiewicz
  7. Daria Sady
  8.  Julia Cebula
  9. Jagoda Smrek
  10. Sandra Sikora
  11. Anna Barwa
  12. Izabela Diakowska
  13. Mira Gorczyca
  14. Julia Dębska
  15. Maciej Jamrozik
  16. Marcel Wcisło

Bardzo szczególne podziękowania dla:

  • Olgi Piotrowskiej – za wybór tekstów, przygotowanie pantomimy i wizażu aktorów
  • Zbyszka Klatki – za prowadzenie widowiska – pomysły, podpowiedzi, wsparcie
  • uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie za cudne kreacje artystyczne
  • Muzeum, za udostępnienie tak wspaniałego venue i pomoc wszelaką
  • Pracowników Chrzanowskiego Domu Kultury za pomoc techniczną
  • oraz dla wszystkich osób z obsługi, sympatyków Biblioteki, które pomagały przy organizacji tego eventu, ale nie widzimy ich dzisiaj na scenie tego ogrodu – za pomoc w sprawnej organizacji tego eventu i dobre słowa! 

Patronat honorowy lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa Robert Maciaszek
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Chrzanowska Telewizja Lokalna
Współpraca: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Chrzanowie, Stowarzyszenie UTW, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Wodociągi Chrzanowskie, Kawiarnia Literacka Melba.

Adresaci: czytelnicy MBP, mieszkańcy miasta

Oto fotorelacja z POJEDNANIA:

Zapraszamy do udziału za rok!

Scroll to Top