Nagroda Literacka NIKE 2023

"Ten się śmieje, kto ma zęby"

Zyta Rudzka została lauratką tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE, za książkę “Ten się śmieje, kto ma zęby”.

Przewodnicząca jury Inga Iwasiów o powieści Rudzkiej powiedziała:
„Ten się śmieje, kto ma zęby” przetwarza schemat bajki i brzmi nie tylko stomatologiczną przypowieścią – od tytułu, przez kolejne wyjścia z domu, odwiedziny u znajomych, w zakładzie pogrzebowym i w przeszłości. Przez powiedzonka, dosadne frazy, wyprzedaże i scenki Wera odtwarza życie, zmysłowe i wielowątkowe. Jedna żałoba pozwala odbyć inną, po kochance. Zyta Rudzka opisuje bowiem świat miłości, w którym erotyczna swoboda trafia się często, a zakazy dotyczą opłakiwania.

Powieść Rudzkiej to monolog fryzjerki Wery, która niestety straciła wszystko. Jednak to nie łamie jej silnego ducha, wręcz przeciwnie, do końca żyje według swoich zasad.

Sama autorka odbierając nagrodę mówiła: “Przyjmuję tę nagrodę jako nagrodę dla mojej bohaterki, która właściwie – mówiąc językiem dzisiejszym – maszeruje. Ona przez całą powieść maszeruje po swoją wolność. Dokonuje codziennie takiego wysiłku egzystencjalnego, żeby przeżyć, żeby żyć, ale przede wszystkim – żeby żyć na swoich zasadach”

Została przyznana również Nagroda NIKE Czytelników, która powędrowała do Grzegorza Piątka za reportaż historyczny “Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.
Reportaż przypomina o robotniczej przeszłości miasta. Autor postanawia rozprawić się z mitami, którymi obrosła Gdynia, według których miasto jako sztandarowa inwestycja II RP zapewniała swoim mieszkańcom życie w luksusie.

W finale Nagrody Literackiej NIKE 2023 znaleźli się również: Wiktoria Bieżuńska (Przechodząc przez próg, zagwiżdżę), Anna Bikont (Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie), Mateusz Górniak (Trash story), Piotr Sommer (Lata praktyki), Ilona Wiśniewska (Migot. z Krańca Grendalndii).

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Scroll to Top