Święto Miodu 2023 / Filia w Płazie

Święto Miodu w Płazie

18. Święto Miodu w Płazie otwarły swoim występem Panie z Grupy Obrzędowo-Śpiewaczej „Płazianki”, witając licznie przybyłych gości.

Po muzycznym występie przyszedł czas na wykłady. Pierwszy poświęcony był uloterapii. O tym jak taka terapia wygląda, jakie są wskazania i przeciwwskazania opowiadali Dorota i Franciszek Kośmider – posiadacze domku do uloterapii. Przebywanie w takim domku ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Sesja relaksacyjna może trwać nawet kilka godzin, wnętrze domku ogrzewane jest dzięki pszczelim rodzinom, ciche odgłosy pracy pszczół i feromony zawarte w powietrzu odprężają i działają uspakajająco na osoby przebywające w domku.

O historii bartnictwa – pszczelarstwa od najstarszych czasów, aż do współczesności opowiadał dr inż. Wojciech Górecki z Pasieki Krzeszowice. Pszczeli ul ma bardzo ciekawą budowę, a w każdym z jego części powstają inne produkty wytwarzane przez pszczoły. Zanim jednak zaczęto korzystać z takich uli w początkach bartnictwa wykorzystywano dziuple i kłody. Dziś wykorzystuje się urządzenia które znacznie upraszczają pracę z pszczołami, czyniąc ją efektywniejszą. Aby pozyskać miody gatunkowe pszczelarze przemierzają z rodzinami pszczelimi tysiące kilometrów rocznie.

Po wykładach można było oglądać stoiska rękodzielnicze. Z miodami, pyłkiem, pierzgą i innymi produktami pszczelimi prezentowała się Pasieka Krzeszowice, poduszki z motywami pszczelimi i bajkowymi – Beata Zając, miodowe pierniczki, zdobione pszczelimi motywami – Magdalena Szczurek, kosmetykami miodowe – Oriflame, rękodzieło artystyczne – Anna Basara.

Scroll to Top