ARCHIFEST. WEEKEND ARCHIWÓW SPOŁECZNYCH

ARCHIFEST. WEEKEND ARCHIWÓW SPOŁECZNYCH

Wraz z Centrum Archiwistyki Społecznej od 7 do 9 czerwca świętujemy „Archifest. Weekend archiwów społecznych”.

Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie tworzy od 2011 roku. Biblioteka zbiera, opracowuje i gromadzi materiały związane z obszarem powiatu chrzanowskiego w jego dzisiejszych granicach jak i wcześniejszych, historycznych. Jest to baza zbiorów regionalnych pozyskanych od mieszkańców, lokalnych organizacji i instytucji. Znajdują się w niej fotografie, dokumenty, wspomnienia, pamiętniki, pocztówki, pamiątki, odznaczenia.

Na organizowane przez nas wydarzenia nie obowiązują zapisy – wstęp wolny. W programie:

 • 7 czerwca 2024
  Wystawa „O cyfrowym archiwum w bibliotece”
  Wystawa będzie prezentowała rozwój archiwum cyfrowego w bibliotece w Chrzanowie w perspektywie historycznej (do 31.08.2024).
Archifest 2024 wystawa plakat
 • 8 czerwca 2024, 15:00
  Biblioteczne stoisko regionalne „Porozmawiajmy o historii”
  Podczas Rodzinnego Pikniku na Łące zapraszamy, bez względu na wiek, do zapoznania się z historią regionu zapisaną na fotografiach z rodzinnych albumów. Będzie można porozmawiać z historykiem, otrzymać regionalne wydawnictwa biblioteczne, przekazać własne fotografie i dokumenty do digitalizacji oraz rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle, znaleźć różnice. Na ściance wspomnień zostawić swój ślad.
  Lokalizacja: łąka przy ul. Kościelnej w Chrzanowie.
 • 9 czerwca 2024, 14:00
  Spacer po Chrzanowie „Śladami archiwalnych fotografii”
  Trasa spaceru została wyznaczona na podstawie fotografii z cyfrowego archiwum. Uczestnicy zobaczą, jak zmienił się Chrzanów na przestrzeni lat, porównają obecny wygląd wybranych miejsc i obiektów w naszym mieście z ich wizerunkiem na fotografiach sprzed lat. Spacer będzie inspiracją do osobistych wspomnień. Oprowadzanie: Mariusz Paździora, historyk, regionalista, autor wielu książek.
  Zbiórka przed głównym wejściem do biblioteki.
Scroll to Top