Radek Rak, Agla

Radek Rak, Agla

Wydawnictwo Powergraph, 2022

Rzadko zdarzają się książki, które można polecić dla większości grup odbiorców. Te dwie zdecydowanie należą do tego grona. Niezależnie od wieku (za wyjątkiem dzieci), płci, zainteresowań i wykształcenia, każdy znajdzie w tych pozycjach coś dla siebie.  

Historia Sofji Kluk, która rozgrywa się w fantazyjnym mieście, fantazyjnym kraju i fantazyjnym świecie wciąga, pochłania w całości. Pewnie dlatego, że to wszystko wymyślone a jednak takie znajome i bliskie. Z każdym rozdziałem dociera do nas, że gdzieś to już czytaliśmy, na jakimś etapie naszych czytelniczych przygód ten wątek już do nas trafił. Sofja Kluk, młodziutka dziewczyna, córka szanowanego profesora miejscowej uczelni, wyrusza na poszukiwania ojca gdy ten nie wraca z wyprawy badawczej w odległe, niezbadane krainy. Pozostawiona sama, bez należytej opieki,  wplątuje się w wir wydarzeń, które zaczynają ja przerastać. Przebyte doświadczenia, zmieniają ją, staje się twarda i nieustępliwa. Dzięki tym doświadczeniom powoli, po trochu odkrywa swoje pochodzenie i status. Od ludzi spotkanych na swojej drodze uczy się trudnych prawideł rządzących światem, w którym się znalazła.  

Dla młodszych czytelników, którzy dopiero odkrywają ogromny świat niesamowitych historii będzie to opowieść fantasy z ogromną nuta baśniowych wstawek. Opowieść, która swoim rozmachem powinna zaspokoić gusta fanów prozy Pullmana, Pratchetta być może nawet uderzy w serducha Tolkienowców.  

Dla dojrzałych miłośników czytania, mających za sobą niejedną przeczytaną pozycję z bardzo różnych dziedzin literatury i nauki, pozycja ta będzie wspaniałą okazją do umysłowej łamigłówki. W książce jest mnóstwo odwołań, nawiązań i zapożyczeń z całej masy różnorodnych pozycji literackich, jakie ukazały się na przestrzeni wieków na świecie. Uderzyło mnie to z jaką lekkością i logiką wątki wzięte z tak różnych dziedzin nauki autor połączył w tak spójną narrację, która nie jest męcząca, wręcz przeciwnie. Cieszyło mnie jak w miarę czytania wyłapywałam kolejne zapożyczenie, nawiązanie do jakiejś pozycji, z którą miałam do czynienia. Mamy tutaj zapożyczenia z religioznawstwa, botaniki, zoologii, geografii, największych dzieł literatury światowej, popkultury i z wielu, wielu innych dziedzin świata kultury.  

Świetna pozycja, którą można czytać wielowymiarowo. Która dla każdej grupy wiekowej będzie inna w odbiorze. Warto zanurzyć się magiczny świat Sofji i jej kompanów w podróży.  

Przygotowała bibliotekarka Urszula Rożdżyńska / Dział Udostępniania Zbiorów i Animacji

Źródło okładki: lubimyczytac.pl

Scroll to Top