Artystyczny Hyde Park – Maluj co chcesz, napisz co chcesz – relacja

Maluj co chcesz, napisz co chcesz

6 czerwca 2024 odbył się niezwykle inspirujący happening „Artystyczny Hyde Park” pod hasłem „Maluj co chcesz, napisz co chcesz”. Cały hol wypełniły kreatywne dzieci, które z zapałem oddawały się różnorodnym artystycznym działaniom.

W ramach tego wydarzenia miało miejsce otwarcie wystawy „Dzieciaki IV”, która prezentowała prace profesjonalnych twórców. Dzieła te były pełne kolorów, pomysłowości i wyobraźni, co doskonale oddawało ducha całego wydarzenia.

Dodatkowym punktem programu było spotkanie z dwoma znakomitymi artystami – Michałem Kwarciakiem oraz Edwardem Dudą. Opowiedzieli oni o kulisach swojej pracy, dzieląc się z uczestnikami swoimi doświadczeniami, inspiracjami oraz technikami artystycznymi. Ich opowieści wzbudziły ogromne zainteresowanie i zainspirowały młodych słuchaczy do dalszego rozwijania swoich talentów.

Organizatorem tego wydarzenia była Fundacja DeArte, która nieustannie wspiera i promuje młode talenty artystyczne.

Happening stanowił część Międzyregionalnego Programu „Derby Artystyczne 2024” i był skierowany do zorganizowanej grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie.

Dzieci miały nie tylko okazję zaprezentować swoje umiejętności, ale także czerpać inspiracje od doświadczonych artystów oraz od siebie nawzajem. Wszyscy uczestnicy opuszczali wydarzenie z uśmiechami na twarzach, pełni nowych pomysłów i chęci do dalszego tworzenia.

Michał Kwarciak – jest absolwentem Policealnego Studium Opus Art
w Sosnowcu na kierunku witraż (2004) oraz Akademii Jana Długosza w Częstochowie na kierunku malarstwo sztalugowe (dyplom z wyróżnieniem), oraz malarstwo w architekturze i urbanistyce na tej samej uczelni. Jest uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych , oraz kilku indywidualnych. Brał udział
w kilkunastu plenerach malarskich. Laureat I nagrody za najlepszą pracę
w ramach cyklu wystaw Derby Artystyczne, zdobywca II miejsca w konkursie fotograficznym dla terapeutów zajęciowych. Tworzy we własnej pracowni
w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Edward Duda – pochodzący z Nowego Targu, mieszkający w Krakowie, artysta odkrywający swoją pasję do sztuki w dojrzałym wieku. Mając prawie 60 lat, przypadkowo odkrył, że tworzenie obrazów, rzeźb i instalacji jest jego prawdziwą pasją. Jego twórczość charakteryzuje się wykorzystaniem materiałów, które dostarcza natura – desek, sklejek, fornirów, kamieni i kory. Dzięki swojemu unikalnemu stylowi, określanemu przez przyjaciół jako „eduardiański”, Edward zyskał uznanie wśród miłośników sztuki.

Początek artystycznej drogi Edwarda związany jest z warsztatami plastycznymi, na które został zaproszony przez swojego syna. Jako budowlaniec z zawodu, Edward szybko zorientował się, że potrafi wykorzystać swoje umiejętności pracy
z drewnem, pędzlem i farbami w nowy, kreatywny sposób. Zauważył również, jak wiele materiałów marnuje się podczas budowy, co zainspirowało go do ich ponownego wykorzystania w swoich pracach. Dzięki temu nadaje drugie życie przedmiotom pozornie niepotrzebnym, przekształcając je w coś użytecznego, pięknego i unikalnego.

Od kilku lat Edward intensywnie doskonali swoją technikę i regularnie prezentuje swoje dzieła w lokalnych ośrodkach kultury, bibliotekach oraz galeriach sztuki. Jego prace wzbudzają duże zainteresowanie, a publiczność jest często pozytywnie zaskoczona ich oryginalnością i estetyką. Edward cieszy się z rosnącego uznania
i stara się inspirować innych do odnajdywania swoich pasji w każdym wieku, udowadniając, że nigdy nie jest za późno na odkrycie swojego talentu.

Fotorelacja z wydarzenia:

Scroll to Top