90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

Polska Noblistka

7 listopada 1867 roku przyszła na świat Maria Skłodowska-Curie, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla – każda w innej kategorii.

Wywodziła się z rodziny warszawskiej inteligencji. Wykształcenie oraz pochodzenie w dużym stopniu wpłynęło na jej przyszłe życie. Uczyła się w żeńskim gimnazjum i tajnym Uniwersytecie Latającym, jednak dla młodej Skłodowskie to wciąż było za mało.
W Polsce nie miała szans na wykształcenie wyższe, dlatego zawarła umowę ze swoją starszą siostrą Bronisławą.
Maria miała opłacić jej studia medyczne w Paryżu, w tym celu zatrudniła się na kilka lat jako guwernantka.
Bronisława po ustatkowaniu się w stolicy Francji miała odwdzięczyć się utrzymaniem Marii w trakcie jej studiów.
W 1891 Maria na zaproszenie siostry wyjechała do Paryża i rozpoczęła naukę na Sorbonie.

Na paryskiej uczelni uzyskała tytuł licencjata w zakresie nauk fizycznych i matematycznych.

W 1894 poznała swojego przyszłego męża Piotra Curie. Maria radziła się go w sprawie eksperymentów, ale wkrótce zaczęły łączyć ich nie tylko wspólne zainteresowania.

Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem w 1898 roku ogłosiła światu odkrycie nowych pierwiastków – polonu i radu. Nazwa pierwszego pierwiastka została nadana na cześć ojczyzny badaczki. Miała popularyzować trudną sytuację Polski, która
w tamtym czasie znajdowała się pod zaborami. Ich odkrycie było jedną z podwalin terapii chorób nowotworowych i dało początek rozwojowi nowych gałęzi chemii, fizyki, a także medycyny.

W 1903 roku Maria i Piotr Curie razem z Bezquerelem otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Niestety trzy lata późnej na skutek tragicznego wypadku zmarł Piotr Curie. Wdowa po nim całkowicie oddała się pracy naukowej. W 1913 Maria Skłodowska-Curie otrzymała drugą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, za odkrycie polonu oraz radu.

Maria uznawana była za skandalistkę swoich czasów. Wzbudzała sensacje nie tylko swoimi odkryciami naukowymi, ale również decyzjami życia prywatnego. Przez całe życie starała się przebić przez barierę hamującą pozycję kobiet
w społeczeństwie. Nie bała się uznawanych na tamten okres typowo męskich profesji. 
Największe kontrowersje wzbudzał jej romans z fizykiem Paulem Langevinem, który nawiązała w 1910 roku.
Langevin był z żoną w separacji, jednak to Maria została okrzyknięta skandalistką i niszczycielką małżeństw.

Zmarła 4 lipca 1934 roku z powodu komplikacji zdrowotnych wywołanych długoletnim wystawianiem się na oddziaływanie promieniowania.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.

Scroll to Top