Główna

14, 16 - 17 LISTOPADA 2023

VII EDYCJA FORUM REGIONALNEGO

VII edycja forum regionalnego: Niezłe ziółko

VII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem będzie dotyczyło ziół i ich znaczenia dla tradycji dwóch sąsiadujących ze sobą regionów (małopolskiego i śląskiego). Podczas Forum Regionalnego pt. „Niezłe ziółko”, organizowanego w ramach współpracy trzech instytucji, główną ideą będzie popularyzacja badań naukowych oraz poglądów dotyczących różnych aspektów zielarstwa oraz przyrody w kontekście kultury ludowej z uwzględnieniem zachodzących w niej zmian i przeobrażeń na przestrzeni wieków. Wydarzenie stanie się sposobnością nie tylko na wymianę wiedzy wraz z doświadczeniem między pokoleniami, ale również ekspertami i adeptami wiedzy „zielnej”. Zobrazuje różnice i podobieństwa wykorzystania roślin w kulturze po dwóch stronach brzegu rzeki Przemszy.

Na Forum zapraszamy 14 listopada do Regionalnego Instytutu Kultury im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, 16 listopada 2023 do Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, 17 listopada 2023 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

fORUM POD PATRONATEM

14 listopada

Miejsce:
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, ul. Teatralna 4, 40-003 Katowice

RELACJA

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego zaprosił do Katowic na serię wykładów z dyskusją:

  • Rośliny w zwyczajach i obrzędach mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego – Dobrawa Skonieczna-Gawlik.

  • Kolekcja krzewów winorośli w Parku Etnograficznym Krakowiaków – Grzegorz Orłowski.

  • Odczarować czar ziela czarownic. Wątki etnobotaniczne w wierzeniowości ludowej – Magdalena Toboła-Feliks.

  • O powrocie do ziół i natury. Studium przypadku na przykładzie własnym – Agnieszka Fedorów-Skupień.

  • Mało jeść, kupa robić, bosu chodzić. Naturalne sposoby leczenia chorób i dolegliwości w tradycji górali śląskich – Katarzyna Rucka-Ryś.

  • Symbolika roślin – Ewa Caban.

  • Ludowe gawędy o Pratum w malarstwie. Gdzie się kryją ziołowe boginie? + Wystawa „Cyjanotypie zielnikowe” – Eliza Flaszewska.

  • Warsztaty kulinarno-botaniczne: Wszystko ziele – etnobotanika dla każdego – Sara i Zbigniew Janigowie

    .

16 listopad

Miejsce:
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
Wygiełzów, ul Podzamcze 1, 32-551 Babice

RELACJA

VII Forum Regionalne Niezłe Ziółko było kontynuowane w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, gdzie można było zwiedzić skansen, skosztować deserów kwiatowych przygotowanych przez Trochę inną Cukiernię oraz posłuchać kolejnych wystąpień:

  • Wspaniały świat SOMA – Anita Szumiło.

  • Aromaterapia – Karolina Małochleb.

  • Słowiański zielnik  Michał Konkiel.

  • Ziele w Ślęzanach  Robert Garstka.

17 listopada

Miejsce:
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie,
ul. Władysława Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów

RELACJA

O godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyło się spotkanie z Ewą Wachowicz – prezenterką i producentką telewizyjną  (m.in. takich tytułów jak Podróże kulinarne Roberta Makłowicza i Domowa Kawiarenka), Miss Polonia 1992, rzeczniczką rządu Waldemara Pawlaka. Na swoim koncie ma ona wiele publikacji o tematyce kulinarnej, m.in.: CiastaSałatkiObiady. Rozmowę animował Dariusz Rekosz.

Wizyta zwyciężczyni konkursu piękności została poprzedzona wernisażem wystawy „Niezłe Ziółko”, o której opowiedziała Agnieszka Oczkowska, a także rozstrzygnięciem konkursu i wręczeniem nagród.

Spotkanie autorskie z Ewą Wachowicz odbyło się w ramach VII Forum Regionalnego Między Małopolską a Górnym Śląskiem „Niezłe ziółko” – Kultura i tradycja zielarstwa w Małopolsce i na Górnym Śląsku i stanowiło zwieńczenie trzech dni pełnych wydarzeń. Całość została zorganizowana przez Muzeum Małopolski Zachodniej w WygiełzowieRegionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przełomie (46/1626), ukazał się artykuł pt. Ewa Wachowicz przegrała zakład i została Miss Polonią, którego autorką jest Ewa Solak. Przypominamy, że na podstawie karty bibliotecznej można bezpłatnie zapoznawać się z kolejnymi numerami tego regionalnego tygodnika w naszej czytelni.