Książkowe recenzje dla młodzieży

Colleen Hoover Maybe someday

Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski
Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2015

Luty to miesiąc, który większości kojarzy się z miłością. Pisząc te słowa, aż widzę, jak grono singli (a może nie tylko) wywraca oczami, wybaczcie! Książka, którą chcę Wam przybliżyć to „Maybe someday” autorstwa Colleen Hoover. Sama autorka na swoim koncie ma wiele książek dla młodzieży, obyczajówek, romansów, a także próbuje swoich sił w takiej kategorii jak kryminały. Zawsze kiedy słyszę nazwisko tej autorki, przed oczami mam moją babcię, która próbowała mi wytłumaczyć o jaką autorkę jej chodzi, zabawnie przekręcając imię i nazwisko. Zaskoczenie moje było wtedy ogromne, że babcia sięga po literaturę młodzieżową, a z drugiej strony bardzo się ucieszyłam. W końcu miałam kolejny temat do rozmów i dzielenia się swoimi wrażenia po przeczytaniu.

Dobrze, jednak przechodząc do samej książki… mamy dwoje głównych bohaterów. Ridge, chłopak, gra na gitarze. Sydney, dziewczyna, przeżywa rozstanie, a kiedy myśli, że nic lepszego w życiu ją już nie spotka, poznaje Ridge. Bajkowo prawda? Jednak nie! Ridge nie słyszy. Gra na gitarze, ponieważ czuje muzykę, kiedy wygrywa na instrumencie dane melodie. Sydney właśnie do jego muzyki pisze teksty, płynące prosto z jej serca i związane z uczuciami, które nią targają. Oboje zaczynają czuć do siebie coś więcej, choć bardzo starają się, aby do tego nie doszło. Jednak muzyka, teksty pisane do jego utworów i czas spędzony razem, ogromnie wpływają na to jak zaczynają siebie postrzegać. Mają jak na swój wiek bardzo dojrzałe podejście co do tej kwestii. Dlaczego? Ponieważ Ridge ma dziewczynę. A to wszystko komplikuje, prawda? Oboje wiedzą, że nie mogą pozwolić sobie aby ktoś z ich winy cierpiał. Tylko to nie jest takie łatwe, kiedy pojawia się prawdziwa, szczera miłość. A co na to wszystko Maggie, dziewczyna Ridge’a? Czy ona coś podejrzewa? Czy związek z głuchym chłopakiem to taka prosta sprawa?

Z jednej strony oceniając całą fabułę, zachowanie bohaterów możemy albo krytykować, albo im kibicować. Zdecydowanie nie podoba nam się, że ich wybory i miłość burzą związek, który został zbudowany przed ich poznaniem. To może przynieść naprawdę złe skutki. Jednak z drugiej strony, widząc ich dojrzałe zachowanie, rozterki i to jak naprawdę starali się tą miłość w zarodku ugasić, sprawia, że się do nich przekonujemy, a wręcz liczymy na szczęśliwe zakończenie. Jak jest naprawdę?

„Maybe someday” w Polsce została wydana w 2015 roku. Dokładnie po 5 latach na naszym rynku wydawniczym pojawiła się książka „Maybe Now. Maybe Not”, która jest kontynuacją, a także porusza nowe wątki bohaterów z pierwszej części. Fani „Maybe someday” z pewnością cieszą się na powrót do ulubionych postaci. Obie książki możecie wypożyczyć w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.

Przygotowała: Bibliotekarka Dorota / Oddział dla Dzieci

Przewiń do góry