Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – Filia w Luszowicach – relacja

Spacery pana Felicjana

Czy maluchom można czytać fragmenty „Moralności pani Dulskiej”? I czy można Narodowe Czytanie połączyć z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania oraz Dniem Turystyki? Jak najbardziej. Takie niezwykłe zajęcia przygotowała biblioteka w Luszowicach wspólnie z Oddziałem Przedszkolnym Szkoły Podstawowej.

Lekcja biblioteczna składała się z trzech powiązanych ze sobą części. Pierwszą była krótka inscenizacja oparta o fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej. Scenka opowiadała o spacerach Felicjana Dulskiego. Dulski spacerując po izbie regionalnej konwersował a małżonką i córką i jednocześnie wciągał maluchy w rozmowę na temat ekologicznych walorów spacerowania i pożytków płynących z aktywnego stylu życia. Przy okazji nie zabrakło elementów matematyki, bo maluchy pod egidą Pani Dyrektor Aliny Sułek i Moniką Kasprzycką, nauczycielką wychowania wczesnoszkolnego- inicjatorką akcji-  liczyły kroki Dulskiego.

Bohaterem drugiej części lekcji bibliotecznej stał się Janek Wędrowniczek. Maluchy wysłuchały krótkich fragmentów  opowieści Marii Konopnickiej o przygodach chłopca. Głośne czytanie bardzo im się podobało.

Finałem zajęć był krótki spacer po bibliotece. Maluchy zmieniły się w ciekawych świata turystów na różne sposoby zwiedzających świat.