Europejski Dzień bez Samochodu

Darmowa komunikacja miejska!

22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu! Dzisiaj przypada ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022.

Pomimo, że akcja dobiega końca, właściciele samochodów za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, będą mogli przez cały dzień skorzystać z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie.

Europejski Dzień bez Samochodu

Ten dzień jest międzynarodową kampanią ekologiczną kończącą Europejski Tydzień Mobilności. W tym dniu centra wielu miast zamykanych jest dla ruchu samochodów. Pomysł ustanowienia Dnia bez Samochodu pojawił się w 1998 roku we Francji. Celem obchodów jest promowanie ekologicznych środków transportu oraz uświadomienie społeczeństwa o negatywnych skutkach nadmiernego korzystania z samochodów. Kampania również dąży do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu w aglomeracjach miejskich.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2022 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. 

Według naukowców przeciętny Europejczyk żyje o 9 miesięcy krócej z powodu zanieczyszczeń powietrza! Mieszkańcy przy głównych drogach mogą żyć mniej o 36 miesięcy, zaś 60 tys. zgonów rocznie i miliony Europejczyków cierpi na choroby związane z hałasem, w tym bezsenność.

Przez nadmierną ilość samochodów dochodzi do degradacji przestrzeni miejskiej. Na podstawie wyliczeń, przewiezienie tej samej liczby osób samochodami wymaga 4,5 razy więcej przestrzeni niż autobusami, 9 razy więcej niż rowerami i 11 razy więcej niż tramwajami. Gdy coraz więcej osób podróżuje samochodami, prowadzi to do ogromnego zatłoczenia dróg i wymusza budowę kolejnych ulic. W niektórych amerykańskich miastach, drogi i parkingi zajmują już ponad 60% powierzchni danej miejscowości.
(Źródło informacji: www. bimkal.pl)

Przeczytajcie jak przebiegał rozwój samochodu i jak rosła jego popularność TUTAJ.

„To piękny symbol demokracji, kiedy autobusy mijają stojące w korku drogie samochody – mówił [Enrique Peñalosa, dwukrotny burmistrz Bogoty] na konferencji […]. Dodał, że miasto rozwinięte to nie takie, w którym nawet biedni jeżdżą samochodami, ale takie, w którym nawet zamożni korzystają z transportu publicznego.”

Polecamy

Przypominamy o akcji organizowanej prze POLREGIO!

Europejski Tydzień Mobilności

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) jest organizowany każdego roku w dniach 16 – 22 września. Jest częścią miejskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej EkoChrzanów, której współorganizatorem jest Urząd Miejski w Chrzanowie, promującej miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

16 – 22.09.2022

Zobacz szczegółowy program!

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Chrzanowa
Patronat medialny: Chrzanowska Telewizja Lokalna, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” 
Partnerzy: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie

Koordynator: Olga Nowicka, MBP / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, tel. 32 7632755, e-mail: promocja@mbp.chrzanow.pl

Scroll to Top