Europejski Tydzień Mobilności 2022 – relacja

... pod hasłem LEPSZE POŁĄCZENIA!

Po raz kolejny w dniach 16-22.09 zorganizowaliśmy kampanię informacyjno – edukacyjną… w tym roku pod nowa nazwą „Europejski Tydzień Mobilności”  (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) oraz Europejski Tydzień Bez Samochodu 22.09.2022… a wszystko w ramach działania EKO-CHRZANÓW.

To akcja informacyjno-edukacyjna  dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie
i mieszkańców regionu, w ramach kampanii europejskiej, pod lokalnym hasłem BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH. Jak co roku jej zadaniem było promowanie miasta Chrzanów, jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu, zachowań proekologicznych, zdrowego stylu życia oraz edukacji w zakresie zrównoważonej mobilności,  wychowawczych wartości sportu oraz  popularyzacja  roweru jako środka zrównoważonego transportu.

Kampania co roku ma na celu zwiększenie  świadomości w temacie zrównoważonej mobilności miejskiej i zachęcenie do zmiany zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Dodatkowym celem jest  edukacja społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży w zakresie transportu zrównoważonego, ekologii i ochrony środowiska.

Kampania ma pokazać styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się zniwelować niekorzystne zjawiska związane z ekspansją ośrodków miejskich oraz zapewnić oraz ograniczyć modele rozwoju szkodzące ekosystemowi.

W ramach kampanii zorganizowane zostały:

1. Europejski Tydzień Mobilności 16-22.09 2022r. oraz Europejski Dzień Bez Samochodu 22.09.2022r.
  2. Działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ekologii.

Współorganizatorzy i partnerzy:

• Burmistrz Miasta Chrzanowa – patronat honorowy
  • Urząd Miejski w Chrzanowie
  • Wodociągi Chrzanowskie
  • Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów
  • SP nr 5, I LO, II LO, Zespół Szkół Technicznych „FABLOK” w Chrzanowie

ChTVL, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” – patronat medialny

———————————————————————————————————————————————————————–

Koordynator: Olga Nowicka / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa

A co się działo podczas ETM? – ZOBACZCIE PONIŻEJ

WYSTAWA: EKOLOGIA - MOJE ŻYCIE

Termin: 16-22.09

źródło infografik: www.naszklimat.gov.pl
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

ADOPCJA ROŚLIN

Akcja: przynieś, wymień, podziel się, oddaj niechciane, zaadoptuj…

Można było przynieść 👉 ROŚLINY 🌵🪴🌿 do KĄCIKA ADOPCYJNEGO, który ruszył 16.09 (piątek) z samego rana… 😁#przynieś #adoptuj #podziel się #oddaj #wymień #ukorzeń
Brawo! działo się! czytelnicy i mieszkańcy (elastyczni, w ruchu, w działaniu)… podążali … z ROŚLINAMI do BIBLIOTEKI!!!!

wszystko w ramach idei: przecież… 👉to ONE dostarczają nam tego, co niezbędne do życia – produkują 👉TLEN, służą jako 👉POKARM, są 👉OZDOBĄ i 👉POCIECHĄ… Same – często przegrywają z losem, zapomniane – więdną, a niechciane lądują na śmietniku … 😱 NIE DOPUSZCZAJMY DO TEGO – nawoływaliśmy!!!

Adopcja działała w dniach: 16-17.09

fot. O. Nowicka

WARSZTATY połączone z DEBATĄ

Temat: Podebatujmy! Jakie będzie miasto Młodych

W warsztatch/dyskusji brali udział:

• Ekspertka: Magdalena Milert – architektka, urbanistka, aktywistka miejhska ( @pieing)
  • Uczestnicy: uczniowie Zespołu Szkół Technicznych FABLOK
Termin: 16.09, godz. 9.00-12.00

fot. O. Nowicka

STREFA BIBLIOTEKA na chrzanowskich błoniach

W ramach konsultacji społecznych dot. zagospodarowania terenu zielonego przy ul. Partyzantów i ul. Jordana… tworzyliśmy na warsztatach florystycznych  ozdobne KOKEDAMY, czyli inaczej WISZĄCE OGRODY wg japońskiej sztuki zdobienia roślin i unikatowej dekoracji przestrzeni… również miejskiej. Zainteresowanie przeszło nasze możliwości… wszystkie kwiaty zostały zagospodarowane przez mieszkańców uczestniczących w konsultacjach.

Termin: 17.09

fot: O. Nowicka, A. Siewiorek, K. Kloska

X RAJD CHRZANOWSKICH CYKLISTÓW oraz PIKNIK "BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH"

Organizator Rajdu: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów

Współorganizator Rajdu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

Cele:

• Promowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu
  • Promowanie walorów krajobrazowych Gminy Chrzanów i gmin ościennych
  • Promowanie ekologicznych terenów Gminy Chrzanów i gmin ościennych
  • Rozwijanie turystyki rowerowej
  • Integracja społeczności lokalnej

TERMIN: 18.09.2022

START:  Rozpoczęcie Rajdu: Chrzanowski Rynek godz. 10:00

META: Szkoła Podstawowa nr 5 ul. Fabryczna 23 a

• przyjazd uczestników na metę: godz. 12:00

Trasa Rajdu:

Gmina Chrzanów, Rynek → ul. Świętokrzyska → ul. Grunwaldzka → ul. Partyzantów → Droga rowerowa → ul. Leśna → ul. Polna → ul. Kopanina → droga leśna  → ul. Kroczymiech DW 933 → droga leśna → Gmina Libiąż ul. Astronautów → ul. Cześnika → ul. Obwodowa → ul. Wojciecha → Gmina Babice droga leśna → ul. Posada → Gmina Chrzanów ul. Borowcowa → ul. Fabryczna →  Szkoła Podstawowa nr 5, Fabryczna 23a

PIKNIK: BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH godz. 12.00-14.00 , w programie:

• posiłek, warsztaty ekologiczne, rozgrywki sportowe, alkogogle, narkogogle, itgogle, pokaz rowerowy / slalom na “szalonych” rowerach (https://polskievent.pl ), bookcrossing, nagrody, losowanie roweru.

fot. G. Piątkowski

Wszystkim rowerzystom dziękujemy za doskonałą zabawę!

BOOKCROSSING

Jak co roku powodzeniem cieszyła się akcja Bookcrossing – Książka w podróży. W tym roku uruchomiliśmy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury … oczywiście na pikniku BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH!

fot. G. Piątkowski

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Właściciele samochodów mogli przez cały dzień korzystać z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego Związek Komunalny “Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie.

Zrealizowano wg PROGRAMU