Książka to ogród – relacja z Chrzanowskiego Maratonu Czytania Dzieciom 2023

Zobaczcie, co się działo w Bibliotece Głównej!

Już za nami tegoroczny XIII Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom, w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem Książka to ogród, zaczerpniętym z chińskiego przysłowia mówiącego, że książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni. My podeszliśmy do tych słów zarówno dosłownie, jak i metaforycznie – dlatego kwietna feeria barw, która otaczała naszych Gości, towarzyszyła zarówno wierszom nawiązującym do szacunku do otaczającej nas przyrody, jak i do innych, różnorodnych tematów. Prezentowane przez naszych Gości wiersze wyszły spod pióra autorów piszących dla Magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

Spotkanie rozpoczęliśmy barwnym występem klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, której uczniowie powitali nas piosenką “W ogrodzie”. Następnie uczennice klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 3 zaprezentowały nam nowoczesną, “wyrapowaną” interpretację „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Po tym otwarciu, przeszliśmy do czytania dzieciom przez naszych szanownych Gości. Wystąpili:

 • Robert Maciaszek, Burmistrz Miasta Chrzanowa
 • mł. insp. Urszula Martyniuk, Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie
 • Jolanta Zubik, Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
 • Jerzy Woźniakiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
 • Lucyna Kozub-Jentys, Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
 • Krystyna Bartkiv, tłumaczka, wolontariuszka
 • Aneta Drzewiecka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
 • Janina Onyszkiewicz, były kierownik Oddziału dla dzieci chrzanowskiej biblioteki
 • st. str. Joanna Sroka, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie
 • Tadeusz Arkit, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
 • Jadwiga Dudek, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie
 • Marta Gawor, Kustosz Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich
 • Anna Siewiorek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie

Na tym jednak nie zakończyły się wrażenia artystyczne – Ola i Jula, uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, pięknie i wzruszająco wykonały piosenkę w swoim ojczystym ukraińskim języku. Literacko spotkanie zakończyły dziewczynki z chrzanowskiej “Trójki”, niebanalnym wyrecytowaniem “Ptasiego radia” Juliana Tuwima.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za piękne czytanie, dzieciom za cudowne występy oraz Paniom Katarzynie Miranowicz (SP 1 Chrzanów) i Monice Florek (SP 3 Chrzanów) za miłą współpracę i przygotowanie dzieci do spotkania.

Warsztaty pszczelarskie

Druga część maratonu to z kolei warsztaty pszczelarskie, prowadzone przez pełną energii, uśmiechniętą Malwinę Krępeć (Strefa Eventu).

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile pszczół mieszka w ulu? Czym jest pierzga? W jaki sposób pszczoły dogadują się między sobą? Skąd wiedzą, co mają robić, dokąd lecieć i jak wrócić? A w ogóle to kiedy śpią i czy w ogóle odpoczywają? Zaproszone przez nas dzieciaki już poznały odpowiedzi na te nurtujące pytania…! A co się działo w oddziale dla dzieci, zobaczyć możecie w galerii poniżej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Scroll to Top