Lokomotywy Niepodległości w Oddziale dla Dzieci

Już od kwietnia w naszej bibliotece prowadzimy zajęcia w ramach projektu Lokomotywy Niepodległości. Gościmy zarówno dzieci starsze, ze szkół podstawowych na  lekcjach pod wspólnym hasłem Stacja Biblioteka , jak i przedszkolaków, które „jeżdżą” Biblioteczną Ciuchcią.

Spotkania z młodszymi czytelnikami zawsze zaczynamy od wspólnego przeczytania specjalnie dobranej do tematu książeczki „Samochód Franek. Pociągi”, starsi słuchają opowieści o kolejarzu Franku, głównym bohaterze książki „Mam przyjaciela kolejarza”. Następny, ważny etap to rozmowa
o podróżach koleją, oczywiście nawiązująca do przedstawianej dzieciakom prezentacji multimedialnej nt. historii i szerokiej działalności  Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce  – chrzanowskiego Fabloku. Integralna część wszystkich spotkań to warsztaty plastyczne, podczas których powstają lizaki kolejowe, transparenty przedstawiające Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Polsce oczami dzieci.

Na zakończenie zajęć  zawsze zabawa z Ozobotami i Photonami, które na czas spotkań zamieniają się w  fablokowskie lokomotywy.

Lekcje te, to edukacja regionalna w innowacyjnej formule, sprzyjająca aktywizacji naszych najmłodszych czytelników. Jak już wiemy, młodzi chrzanowianie posiadają sporą wiedzę na temat Fabloku, chętnie się nią dzielą, ale jednocześnie są otwarci i chcą wiedzieć jeszcze więcej…

Od kwietnia do maja odbyło się 7 spotkań, w których uczestniczyło 120 dzieci i 14 nauczycieli.