PARA-da-da zakończyła projekt „Lokomotywy Niepodległości”

19 października odbył się happening regionalny PARA-da-da, który zakończył kilkumiesięczny projekt „Lokomotywy Niepodległości”, organizowany w bibliotece we współudziale ze Stowarzyszeniem Stacja Chrzanów oraz Muzeum w Chrzanowie . Projekt jest częścią programu „Pionierzy Polskiej Niepodległości” realizowanego przez Instytut Pileckiego w Warszawie.

Czytaj dalej „PARA-da-da zakończyła projekt „Lokomotywy Niepodległości””

Zapraszamy na wystawę plenerową

Wystawa plenerowa 100 lat Pierwszej w Polsce – od połowy września do końca października 2019 r. na Alei Henryka w Chrzanowie dostępna jest wystawa poświęcona Pierwszej Fabryce Lokomotyw oraz jej założycielom, dyrektorom i konstruktorom. Wystawa składa się z 17 plansz i 5 banerów i zlokalizowana jest przed Urzędem Miejskim w Chrzanowie oraz na ogrodzeniu Domu Urbańczyka – oddziału chrzanowskiego muzeum.

Czytaj dalej „Zapraszamy na wystawę plenerową”

Otwarte spotkania z mieszkańcami

W ramach projektu „Lokomotywy Niepodległości” Biblioteka organizowała otwarte spotkania z mieszkańcami powiatu chrzanowskiego. Do spotkań zachęcały plakaty rozwieszone na tablicach informacyjnych oraz w urzędach, instytucjach kultury i punktach informacji. Podczas indywidualnych spotkań były zbierane materiały archiwalne dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie. Materiały te były wypożyczone w celu ich digitalizacji, a po wykonaniu kopii cyfrowej w nienaruszonym stanie zwracane właścicielom. Wszystkie zebrane i zeskanowane materiały zostały zamieszczone w Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.

Czytaj dalej „Otwarte spotkania z mieszkańcami”

Spacer szlakiem Fabloku – Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie i Stowarzyszenie Stacja Chrzanów zapraszają na spacery „Szlakiem Fabloku”, w ramach projektu „Lokomotywy Niepodległości”. Celem projektu jest przybliżenie i upowszechnianie historii chrzanowskiego Fabloku – Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A, jak również przybliżenie historii i osiągnięć ludzi, którzy ją tworzyli i byli z nią związani: założycieli, dyrektorów, konstruktorów, inżynierów, pracowników.

Czytaj dalej „Spacer szlakiem Fabloku – Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A.”

Lokomotywy Niepodległości – Stacja Biblioteka w Filii w Balinie

Najmłodsi balinianie dopisali i codziennie w okresie 24 czerwca – 6 lipca br. gromadnie uczestniczyli w zajęciach w ramach Pożytecznych Wakacji w Bibliotece. W tym roku cała nasza akcja letnia skupiona była wokół 100 – lecia chrzanowskiego Fabloku, a zajęcia zrealizowaliśmy w ramach projektu LOKOMOTYWY NIEPODLEGŁOŚCI – program PIONIERZY POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI.

Czytaj dalej „Lokomotywy Niepodległości – Stacja Biblioteka w Filii w Balinie”

Pożyteczne Wakacje 2019 – Filia w Płazie

Tegoroczne Pożyteczne Wakacje odbyły się pod hasłem „Lokomotywy Niepodległości – Stacja Biblioteka”, i w filii w Płazie trwały od 24 czerwca do 5 lipca. W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 7-12 lat. Głównym tematem, wokół którego opracowaliśmy program zajęć, była setna rocznica powstania Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce – FABLOK.

Czytaj dalej „Pożyteczne Wakacje 2019 – Filia w Płazie”

SPACER Z WIDOKIEM NA LOKOMOTYWĘ – rozwiąż quest i zdobądź skarb!

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o Fabloku i jego pracownikach? Sprawdzić jak dzisiaj wyglądają chrzanowskie miejsca z nim związane?

Zapraszamy na SPACER Z WIDOKIEM NA LOKOMOTYWĘ – rozwiąż quest i zdobądź skarb!

Quest dostępny w:

· Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C

· Muzeum w Chrzanowie, ul. Mickiewicza 13 oraz „Dom Urbańczyka”, al. Henryka 16

· Punkcie Informacji Turystycznej w Chrzanowie, al. Henryka 40

Zrealizowano przez chrzanowską bibliotekę w ramach projektu LOKOMOTYWY NIEPODLEGŁOŚCI – program PIONIERZY POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.