Spacer szlakiem Fabloku – Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie i Stowarzyszenie Stacja Chrzanów zapraszają na spacery „Szlakiem Fabloku”, w ramach projektu „Lokomotywy Niepodległości”. Celem projektu jest przybliżenie i upowszechnianie historii chrzanowskiego Fabloku – Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A, jak również przybliżenie historii i osiągnięć ludzi, którzy ją tworzyli i byli z nią związani: założycieli, dyrektorów, konstruktorów, inżynierów, pracowników.

Spacer w sobotę 24 sierpnia rozpoczniemy z Placu 1000-lecia w Chrzanowie od parowozu T49 „Ryś”, który produkowano w Fabloku według wzoru niemieckiego parowozu Riesa w latach 1946-1950. Był on przeznaczony do pracy głównie na kolejach leśnych i przemysłowych. Osiągał prędkość 20 km/h i miał moc 70 KM. Egzemplarz ustawiony w roku 2004 na Placu 1000-lecia w charakterze pomnika nosi numer 1713, powstał w 1946 r. i pracował w cukrowniach Mątwy oraz Kruszwica. Chrzanowski Ryś jest własnością Stacji Muzeum w Warszawie. W 2019 roku został odnowiony przez opiekujące się nim Muzeum w Chrzanowie.

W niedzielę 25 sierpnia spacer rozpoczniemy przy budynkach Fabloku, założonego 20 maja 1919 r. przez inżynierów Piotra Drzewieckiego, Stanisława Karłowskiego, Władysława Jechalskiego i Leopolda Wellisza, wraz z Bankiem Małopolskim w Krakowie i Bankiem Handlowym w Warszawie.

Stulecie powstania Fabloku jest niewątpliwie doskonałą okazją do zgromadzenia dodatkowej, cennej dokumentacji, a także do sentymentalnej podróży w przeszłość do czasu świetności zakładu. Zakładu o niewątpliwie strategicznym znaczeniu dla rozwijającej się polskiej gospodarki po odzyskaniu niepodległości.

Zapraszamy!