Podsumujmy Sanatorium Czytelnicze - turnus 2022

Przez cały miesiąc – luty – zajmowaliśmy się leczeniem konkretnych części ciała: nóg, rąk, brzucha i głowy.

Mieliśmy okazję „dać nogę” od codziennych problemów. Na każde schorzenie znajdowaliśmy rozwiązanie, nie byle jakie, bo najlepsze, jakim jest książka.

Dla tych co przegapili naszą miesięczną terapię przygotowaliśmy podsumowanie wszystkich tygodni. Kliknij w konkretny dzień, a przekierujemy Cię na leczenie danego schorzenia.

Zapraszamy na nasz Ostry Dyżur Literacki!

1 tydzień - NOGI:

W tym tygodniu skupiliśmy się na nogach. A dlaczego? Każdy z nas jest zabiegany. Wiecznie krążymy między sklepami, szkołą, pracą, znajomymi…. I tak w kółko. Mamy prawo do tego, żeby bolały nas nogi.

Ale nasze problemy mogą być też głębsze. Może część z nas jest zmęczona przeciwnościami losu i chce „dać nogę” gdzieś w Bieszczady lub ciągłe poszukiwania odpowiedniej pracy sprawiają, że „tracimy grunt pod nogami”. 

2 tydzień - BRZUCH:

Ten tydzień przeznaczyliśmy na leczenie brzucha. Na to jak funkcjonuje nasz brzuch wpływają nie tylko indywidualne różnice anatomiczne, ale też sposób odżywiania i styl życia, błędy, które popełniamy a także choroby. Dlatego my pomożemy Wam o niego zadbać.

Życie nabiera tempa, a my za nim podążamy i żyjąc w tym ciągłym pośpiechu zapominamy o tym jak cenne jest nasze zdrowie. Może warto czasem odpuścić i „poleżeć do góry brzuchem”, a wieczorem zrelaksować się przy dobrej romantycznej książce, wywołując wspomnienia swojego pierwszego zauroczenia i poczuć przyjemne „motyle w brzuchu”

Potrzebujesz leku na całe zło. W środku jesteś rozbity, tracisz energię. Ten stres wywołuje u Ciebie skurcz żołądka, a tym samym ból brzucha. 

3 tydzień - RĘCE:

Ten tydzień przeznaczyliśmy na leczenie Waszych problemów, schorzeń dotyczących rąk.

Coraz więcej wolnego czasu spędzamy stacjonarnie, bez wychodzenia z domu, często przed ekranami komputerów i smartfonów, szczególnie teraz, w czasie trwającej pandemii. Dla wielu osób ta forma odpoczynku stała się już nawykiem, a nawet stylem życia. Ale jak te nawyki wpływają na nasze zdrowie?

Niefizjologiczne ułożenie nadgarstków podczas korzystania z komputera lub telefonu komórkowego, setki kliknięć myszką, tysiące ruchów joystickiem lub wciskanie przycisków na padzie nie mogą pozostać bez wpływu na nasze ręce. W wyniku stale wykonywanych intensywnych i zarazem monotonnych ruchów dłoni może dojść do przeciążenia mięśni odpowiedzialnych za ruchy nadgarstka, do zmian naczyniowych w stawach , itd, itp. Dlatego, jeśli po wielogodzinnej pracy przy komputerze odczuwasz mrowienie w dłoniach, a także ból, obrzęk i sztywność nadgarstka, nie lekceważ tych symptomów. Zacznij działać, „weź sprawy w swoje ręce”!

4 tydzień - GŁOWA:

W tym tygodniu zajęliśmy się głową i metodami jej leczenia. To co dzieje się w naszej głowie jest równoznaczne z oddziaływaniem na nasze ciało, gdyż na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne w większości odpowiada stan naszego umysłu.

Stres, środowisko i nasza osobowość to czynniki „Psyche” naszego umysłu, oddziałują one na nasze  ciało, wywołując choroby, czyli „soma” naszego ciała. Stąd wywodzi się termin Psychosomatyka. Jeżeli chcesz odzyskać zdrową równowagę pomiędzy nimi, która pozwoli Ci żyć pełnią życia bez uciążliwych dolegliwości, zastosuj się do naszych wskazówek terapeutycznych.

Pomożemy Ci zapanować nad emocjami zanim one przejmą kontrolę nad Tobą. Więc nie „chowaj głowy w piasek” lub nie „wal głową w mur”, będzie dobrze, tylko naucz się zarządzać swoim zdrowiem psychicznym.

Scroll to Top